مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
شیمی کاربردی و محض

شیمی گرایش کاربردی و محض

تاریخ پیدایش دانش شیمی را شاید بتوان با پیدایش انسان بر کره زمین همزمان دانست. تاریخ، پر از افسانه های کیمیاگری و کیمیاگران و رؤیاهای انسان در رسیدن به غیرممکن ها بوده است. تردیدی نیست که دنیای امروز تا حد قابل ملاحظه ای بر اثر فعالیتهای شیمیدانها شکل گرفته است. بدون توسعه شیمی و صنایع شیمیایی در هر کشوری صنایع آن کشور چهره ای ناقص خواهد داشت، از جمله آنکه رخدادهای نوین در سطح جهانی همچون آلودگی های کره زمین، انسان را بیش از پیش به شیمی نیازمند کرده است. از همین رهگذر، برخی از قدرتهای جهانی حفظ توان و اقتدار خویش را در سده جدید در گروی در دست داشتن پیکان علوم پایه به عنوان رویکردی استراتژیک دانسته اند.

دانشجویان این رشته از نگاه صنعتی و کاربردی به شیمی نگاه کرده و وظیفه انتقال یافته های جدید در عرضه شیمی به صنعت و تکنولوژی را به عهده دارند و در طراحی واحدهای مختلف و پی ریزیهای آنها منابع بسیار عظیم معدنی و گاز و نفت نقش دارد. ما احتیاج به دانش آموختگانی داریم که بتوانیم از این منابع بزرگ علمی در جهت رفاه و امنیت کشور استفاده کنیم. کسانی که در این رشته فعالیت می کنند باید از نظر ریاضیات، فیزیک و شیمی اطلاعات اولیه داشته و به آن علاقه نیز داشته باشند.

شیمی کاربردی حد فاصل بین شیمی محض و رشته های مهندسی شیمی است که فارغ التحصیلان می توانند در صنایع مختلف شیمیایی مانند چرم، رنگ، پلیمر و صنایع داروسازی مشغول به کار شوند و طبیعی است هرچه علم، پیشرفته تر باشد نیاز به این دانشجویان و فارغ التحصیلان بیشتر است.

شیمی از زمانهای قدیم دارای اهمیت بسیاری می باشد و طبیعی است که گرایشهای مختلفی داشته باشد.

نقش شیمی کاربردی در دنیای امروز به تکنولوژی حرف اول را در دنیا می زند و چون ما کشور در حال توسعه ای هستیم باید برای پیشرفت تکنولوژی کوشش کنیم. در نتیجه پیشرفت تکنولوژی به شیمی برمی گردد. اولین چیزی که یک دانش آموز احتیاج دارد علاقه، تجربه و آزمایش است.

دانشجویان این رشته پس از گذراندن دوره 4 ساله و یا 8 نیم سال تحصیلی در مقطع کارشناسی شیمی به اخذ مدرک خود نایل می آیند. این دوره شامل دروس تخصصی، عمومی و پایه است که برای ارتقای سطح دانش و سطح علمی آنهاست. به دلیل اهمیت دروس شیمی، فیزیک و ریاضی باید دانش آموزان از توانایی ذهنی بالایی برخودار باشند. 

دانش آموختگان این رشته به دلیل اینکه از تجربیاتی در زمینه صنعت و موارد مربوط به آن برخوردار می شوند از فرصتهای بیشتری در زمینه اشتغال در صنعت برخوردار خواهند بود.

 رشته شیمی گرایش محض

شیمی، دانش مولکولها، اتمها و پیوندهاست، دانشی که می تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آنها را بررسی کند. این دانش، زیربنای بسیاری از علوم دیگر از جمله زیربنای زیستی و صنعتی است. یک شیمیدان با موادی سروکار دارد که هریک دارای خواص گوناگونی است. آشنایی با این مواد و خواص آنها در مجموعه دانشگاهی به عنوان رشته شیمی جای می گیرد. در رشته شیمی با گرایش شیمی محض در یک دروه 3 ساله مشترک با گرایش شیمی کاربردی اصول اولیه شیمی مورد بررسی قرار می گیرد و بعد از دروس تخصصی در زمینه مربوطه ارائه می گردد. کارشناسان شیمی محض بیشتر از معلومات نظری برخوردارند تا توانایی های آزمایشگاهی، به همین دلیل نیز حوزه فعالیت آتی آنها بیشتر در مراکز تدریس است. در این رشته امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز می باشد فارغ التحصیلان می توانند به دو صورت، کار کنند یا تئوری یا عملی؛ که معمولاً فارغ التحصیلان در تئوری جذب آموزش و پرورش می شوند و در عملی هم جذب صنعت می شوند که یکی از این صنایع، صنایع دارویی است و برای انجام کار باید محیط خاصی وجود داشته باشد که از نظر حفاظتی بتواند تأمین کننده نیازهای فرد آزمایش کننده باشد و حتماً باید در آنجا هود وجود داشته باشد و همچنین دستکش و عینکهای مخصوص؛ چون افراد با مواد سمی و دود سروکار دارند امکان دارد برای آنها مشکلاتی را به وجود آورد در نتیجه باید برای آنها حفظ ایمنی شود و چنانچه دانشجویان علاقمند به این رشته باشند، می توانند سنتز شیمی را مورد بررسی قرار دهند و لذت زیادی از کار خود ببرند و اگر علاقمند نباشند دارای یک سری مزایا و معایبی است که مثلاً از دود، گازهای سمی و مواد شیمیایی برخوردار می شوند و ممکن است به آنها آسیب برساند که باید بگوییم قسمت صنعتی، قسمت خوبی است به خاطر همین که از این آسیب مصون خواهند بود و ساعت کاری این قسمت بسیار بالا است، از ساعت 7 صبح تا 4 بعدازظهر است. کسی که به این قسمت می آید باید از توانایی بالایی برخوردار باشد. از نظر زمانی واکنش ها با هم فرق دارند و امکان دارند که سنتز، 24 ساعت طول بکشد که فرد باید اضافه کاری بایستد و چنانچه واکنش، کوتاه مدت باشد می تواند تا 4 ساعت هم طول بکشد.

دانشجویان رشته شیمی مجاز به گذراندن 8 نیم سال تحصیلی می باشند که بعد از آن به اخذ مدرک کارشناسی نایل می شوند. این دروس در غالب دروس عمومی، اختصاصی و پایه می باشد و دروسی مثل فیزیک، ریاضی، شیمی از اهمیت زیادی در این رشته برخوردارند و دانشجویان باید از نظر پایه بسیار قوی باشند.

دروس آزمایشگاهی

1- آزمایشگاه شیمی آلی (1و2)
2-آزمایشگاه فیزیک(1و2)
3-آزمایشگاه شیمی معدنی(1و2)
4-آزمایشگاه سنتز مواد معدنی
5-شیمی کوانتوم

6-شیمی فیزیک آلی

کار بر روی آنالیز مواد غذایی که روزانه 8 ساعت کار برایش انجام می شود و جذابیتهایی دارد که به ماهیت آزمایش کردن برمی گردد و یک سری مسائل و مشکلاتی بر اثر مواد شیمیایی بر روی افراد می گذارد. این مواد شیمیایی می تواند 8/. خواص مفری داشته باشد و بعضاً می تواند سرطان زا باشد که یک شیمیدان با آن مواجه است. علاوه بر کار 8 ساعته باید در این زمینه مطالعات علمی فراوانی صورت گیرد. امکاناتی که برای این رشته مدنظر است محدود است و از نظر درآمدی نمی توان به تنهایی از پس مخارج خانه برآمد.

دانش آموختگان رشته شیمی در موارد زیر می توانند به فعالیتهای خود ادامه دهند: تدریس درس شیمی در دبیرستانها و کمک به تدریس شیمی در دانشگاهها از طریق عهده دار شدن مسؤولیت هدایت آزمایشگاههای مربوطه - فعالیتهای پژوهشی در دانشگاهها و مؤسسات ذیربط - فعالیت در آزمایشگاههای کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات شیمیایی و فعالیت در شرکتها و کارخانجات تولید دارو و مواد بهداشتی و آرایشی.

در موارد یاد شده، بخش پژوهش و تحقیقات از اهمیت ویژه ای برخوردارند، همچنین دستگاههایی مانند وزارت آموزش و پرورش، صنایع سنگین، علوم و تحقیقات و فن آوری و نفت از جمله بخشهایی هستند که قادر به جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی هستند. به دلیل گستردگی این رشته نسبت به سایر رشته ها، استخدام ادواری آن بیشتر است، چون بیشتر با سایر صنایع در ارتباط است.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم فني و مهندسي
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0