مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
هوا فضا

هوا فضا چیست؟

   یکی از رشته‌های گروه فنی مهندسی است  ...

به گزارش سرویس   “نگاهی به‌وبلاگها”ی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا  ) http://ihuaerospace.persianblog.com آدرس وبلاگ“پیام آریایی پناه” است، وی کهدانشجوی سال دوم کارشناسی هوافضا می‌باشد،در مقاله‌ای تحت‌عنوان “مهندسی هوا فضا(Engineering Aerospace )”پیرامون معرفی این رشته می‌نویسد:

هوا فضاچیست؟ کار یک مهندس هوافضا چیست؟ یک مهندس هوا فضا در پایان دوره کارشناسی چهتوانایی‌هایی دارد؟ هدف از تربیت یک کارشناس هوافضا چیست؟ گرایشها و شاخه‌های رشتهدانشگاهی مهندسی هوافضا در دوره کارشناسی ارشد چیست؟

رشته هوا فضا یکیاز رشته‌های گروه فنی مهندسی است.با توجه به رشد سریع و ناگهانی این علم در دهه‌هایاخیر هم‌اکنون این رشته جزو رشته‌های استراتژیک علوم به حساب می‌آید.ولی با اینوجود این رشته در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست.

رشته مهندسی هوافضا برای اولین بار در سال ‌١٣٦٦ وارد ایران شد و اولین دوره کارشناسی این رشته رادانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر) راه اندازی کرد.هم اکنون این رشته در ‌٥ دانشگاه صنعتیشریف ، امیرکبیر ، امام حسین (ع) ، شهید ستاری و آزاد شعبه علوم و تحقیقات تدریسمی‌شود.

همچون اکثر دیگر رشته‌های مهندسی طول متوسط دوره تحصیلی برایدوره کارشناسی ‌٤ سال است . و همچون بسیاری از رشته های مهندسی دروس این مجموعهشامل دروس عمومی ، پایه ، اصلی ، تخصصی ، کارگاهی و کارآموزی است و زمینه‌هایی چونآیرودینامیک ، سازه هوایی ، مکانیک پرواز و جلوبرنده‌ها دروس تخصصی این رشته راشامل می‌شوند.

باید توجه داشت که صنایع هوافضا در دنیا یکی ازپیشروترین زمینه‌های تحقیقاتی است و همواره موجبات ترقی و جهش در سایر رشته‌هایعلوم و مهندسی را فراهم ساخته و در این راستا بودجه‌های عظیم نظامی و غیرنظامی رابه خود اختصاص داده است ، موضوعاتی از قبیل طراحی و ساخت هلیکوپتر ، هواپیمای بدونسرنشین ، بدون موتور ، عمود پرواز و یا جنگنده از یک طرف و ساخت پایگاههای فضایی ،مسافرت به کرات دیگر و از طرف دیگر جامعیت و حساسیت این رشته را بیش از پیش روشنمی‌سازد.

به طور کلی میتوان گفت هدف از تحصیل در این رشته آشنایی باشرایط اجسام پرنده و یا اجسام دارای شرایط جسم پرنده و بررسی و تحلیل این شرایط است.

دکتر کامران رییسی استاد رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیردر معرفی این رشته می‌گوید: مهندسی هوافضا مجموعه‌ای از علوم و توانایی‌های علمی وعملی در زمینه تحلیل ، طراحی و ساخت وسایل پرنده‌ نظیر هواپیماها ، چرخ‌بال‌ها ،گلایدرها ، موشک‌ها و ماهواره‌ها است.

یکی از دانشجویان کارشناسی ارشداین رشته نیز مهندسی هوا فضا را علمی استراتژیک می‌داند که در آن از همه علوم ازجمله متالوژی ، کامپیوتر و الکترونیک استفاده می‌شود و هدف آن تربیت کارشناسانی استکه کادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی ، تحقیقات و ساخت صنایع مختلف هواپیمایی ،چرخ‌بال‌سازی و موشکی را تامین سازند. به همین دلیل دانشجویان این رشته موظف هستندکه در طی تحصیل ‌٣ واحد پروژه بگیرند و در تابستان نیز در دفاتر مهندسی صنایع مربوطکارآموزی بکنند.

دروس تخصصی رشته مهندسی هوافضا بر چهار پایه کلیاستوارند این چهار رکن اصلی عبارتند از : آیرودینامیک ، جلوبرنده ها ، مکانیک پروازو سازه‌های هوافضایی.

به عنوان توضیح میتوان به این نکات اشاره کرد که:
آیرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا ، محاسبه نیروها و گشتاورهایناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم بهتحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهایآئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌کند.

جلوبرنده‌ها به مطالعه و بررسی سیستم‌های جلوبرنده اعم از موتورهایپیستونی ، توربینی ، راکت‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آنها می‌پردازد.

مکانیک پرواز به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده با استفاده ازاطلاعات آئرودینامیکی ، هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مکانیک پرواز ازعملکرد( performance ) تشکیل می‌شود و عملکرد به بررسی برد ، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌های مختلف و پایداری و کنترل وسایل پرنده می‌پردازد.

سازه‌های هوافضایی به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایلپرنده می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است که علاوه بر استحکام کافی در برابربارهای آئرودینامیکی و سایر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده ، حداقل وزن ممکنرا نیز داشته باشند.

قابل ذکر است که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد( در ایران ) دارای همین گرایشها میباشد و هم اکنون قابلیت ادامه تحصیل در رشته هوافضا در داخل کشور تا مقطع دکترا میسر میباشد.


رشته هوافضا قرابت زیادیبا تمامی گرایشهای مهندسی مکانیک دارد به این جهت دارای تعدادی واحد مشترک باگرایشهای مهندسی مکانیک مثل جامدات و سیالات میباشد.

اما در مورددورنمای شغلی و آینده کاری فارق التحصیلان رشته مهندسی هوا فضا:

 

در اینزمینه دکتر رییسی اشاره می‌کند که:

همان‌طور که پیش از این گفتیم هدف اصلیصنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است ، در نتیجه فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضامی‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی ، موشکی و ماهواره فعالیت بکنند وهمچنین در کلیه موسسات و سازمانهایی که به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌کنند ،به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری خدمت کنند. اما علاوه براشتغال در مراکز فوق یک مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیک ، طراحی سازه وروشهای طراحی توربو ماشین‌ها توانایی‌ کار در شاخه‌های متعددی از مهندسی وپروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.


کاربرد زمینه‌هایمطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برایمثال آئرودینامیک خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیک هواپیما دارد وامروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیک ،خودروهای کم مصرفتری می‌سازند. فرایند سیستم‌های کنترل صنعتی نیز با فرایندهایطراحی کنترل در وسایل پرنده بر یک مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و کشتی مشترکاتزیادی با سازه یک هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یک نیروگاه یا ایستگاه پمپگاز همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه برشرکت‌های هوایی در نیروگاهها ، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلیخوبی دارد.


و اما در مورد مشکلات و دشواری‌های شغلی فارغ‌التحصیلان اینرشته نیز میتوان به این نکات اشاره کرد که : مهمترین مشکل این رشته جدید بودن آناست و این که هنوز برای آن برنامه‌ریزی‌های لازم به صورت کلان تدوین نشده است و درنتیجه پراکنده‌کاری در این رشته زیاد است و در کل جذب نیروی انسانی از کانال صحیحیانجام نمی‌گیرد وگرنه عمدتا فارغ‌التحصیلان این رشته از نظر بازارکار مشکلی ندارند.


رشته مهندسی هوافضا نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است و بیشاز سایر صنایعاز وضعیت اقتصادی کشور تاثیر می‌پذیرد یعنی اگر رشد اقتصادی خوبی داشته باشیمسرمایه‌گذاری در این بخش بیشتر می‌باشد و البته عکس این قضیه نیز صادق است.


فارغ‌التحصیلان کادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی، تحقیقات و ساخت صنایعمختلف هواپیمایی، هلیکوپترسازی، موشکی و صنایع دیگر را تامین می‌کنند.

اما هوافضا در بخش خصوصی چه جایگاهی دارد ؟

در سال ‌٧٠ وزارتصنایع لایحه‌ای به مجلس داد که بر اساس آن بخش خصوصی می‌توانست در کشور فعالیت‌هاییدر زمینه هوافضا انجام بدهد . از سال ‌٧٢ نیز به صورت رسمی مجموعه‌ای در وزارتصنایع متولی این کار شد و به صورت هدایت‌کننده شرکت‌ها و مجموعه‌های بخش خصوصیفعالیت خود را آغاز کرد که حاصل این کار ، تولیداتی مثل ساخت هواپیمای گلایدر دربخش خصوصی بود که طراحی آن توسط فارغ‌التحصیلان همین رشته انجام شد و در حال حاضرنیز ‌١٠ فروند از این هواپیما تولید شده و با اخذ مجوزهای بین‌المللی در باشگاههایسازمان هواپیمایی کشوری شروع به فعالیت کرده است. همچنین می‌توان به پروژه طراحی وساخت هواپیمای سبک موتوردار اشاره کرد که با موفقیت انجام شده و پروازهای آزمایشیرا نیز انجام داده است و بالاخره پروژه هواپیمای سم‌پاش از پروژه‌هایی است که بهتازگی در بخش خصوصی صنایع کشور مطرح شده است.

در حال حاضر در کشور ما بهساخت هواپیما به دلیل عدم سرمایه‌گذاری توجه زیادی نمی‌شود اما فارغ‌التحصیلان اینرشته می‌توانند در فرودگاهها در قسمت تعمیر و نگهداری هوایی و همچنین در صنایع دفاعروی طراحی موشک و جنگ‌افزارها فعالیت بکنند. علاوه بر اینها می‌توانند رویآئرودینامیک خودروها، سازه‌های خودروسازی و تولید توربین‌های بخار برای تولید برقکار بکنند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت‌های خصوصی، هواپیماهای کوچکدو نفره و یا چهارنفره‌ای را که در دست ساخت است با استانداردهای بین‌المللی تطابقداده و برای هواپیما گواهی پرواز یا تولید بگیرندجهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم فني و مهندسي
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0