مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
فلسفه تاریخ

فلسفه تاریخ

نام فلسفه تاریخ (Philosophy of history)، در قرن هیجدهم میلادی،‌توسط ولتر (Voltaire) وضع شد. منظور وی از این اصطلاح، چیزی بیش از تاریخ انتقادی و علمی نبود؛ یعنی نوعی از تفکر تاریخی که در آن، مورخ به جای تکرار داستان‌هایی که در کتب کهن می‌یابد، خود به بازسازی آنچه واقع شده می‌پردازد. این نام توسط هگل و نویسندگانی دیگر، در پایان قرن هیجدهم به کار رفت، ولی آنها معنای کاملاً متفاوتی از این اصطلاح اراده کردند و آن را به معنای تاریخ کلی یا جهانی به کار بردند. سومین کاربرد این اصطلاح را در نوشته‌های برخی از پوزیتویست‌های قرن نوزدهم می‌یابیم. از نظر آنها وظیفه فلسفه تاریخ، کشف قوانین عامی بود که بر روند رویدادهایی که مورخ به شرح و نقل آنها می‌پردازد، حاکم است. وظایفی که ولتر و هگل بر عهده فلسفه تاریخ می‌نهادند، به وسیله تاریخ نیز قابل انجام بود ولی پوزیتویست‌ها تلاش کردند تا از این طریق، تاریخ را نه فلسفه بلکه علمی تجربی قلمداد کنند. در هر یک از ین موارد کاربرد فلسفه تاریخ مفهوم خاصی از فلسفه مد نظر بود.

فلسفه نظری تاریخ

فلسفه نظری تاریخ، در اواخر قرن هجدهم و نوزدهم میلادی، با بصیرت‌هایی که درباره تاریخ جهان به وسیله نویسندگانی چون «ویکو» (Vico)، «کانت» (Kant)، «هگل» (Hegel)، کنت (Kont) و مارکس (Marx) حاصل شد، به بالاترین شکوفایی‌اش رسید. در عصر حاضر، اقبال به این نوع فلسفه تاریخ، تا اندازه‌ای در بین فیلسوفان، کاهش یافته است.

فلسفه تاریخ

یکى از شاخه‏ها و شعبه‏هاى فلسفه‏هاى مضاف است (همچون فلسفه هنر، فلسفه حقوق، فلسفه دین و...) مى‏توان گفت فلسفه تاریخ به کارگیرى روش‏هاى فلسفى در پاسخ‏گویى به پرسش‏هایى است که به موضوعات و مسائل اساسى در حوزه علم تاریخ مربوط مى‏شوند. البته باید توجه داشت که این «فلسفه» به معناى مصطلح خود نیست؛ بلکه متد و روش آن آمیخته‏اى از تحلیل‏هاى منطقى، مفهومى و زبانشناختى (Linguistic) است. در حقیقت فلسفه تاریخ یک دانش درجه دوم است. فلسفه تاریخ به علم تاریخ به عنوان یک رشته و دانش [دانش درجه اول‏] از بیرون نظر کرده و درباره مسائل و موضوعات کلیدى و اصلى دانش اول (علم تاریخ) به تفکر فلسفى مى‏پردازد؛ مثلاً فلسفه تاریخ، پرسشى از نسبت موجودات و رخدادها و وقایع و حوادث خارجى با یکدیگر نمى‏کند که این معلول آن یا آن یکى معلول این است؟ بلکه مشغول به کنکاش درباره این موضوع مى‏شود که آیا یکى از این دو به دیگرى برگشت‏پذیر هست یا خیر؟

اهم مسائلى که در این رشته دنبال مى‏شود عبارت است از:

1- علم بودن یا نبودن تاریخ،
2- بررسى ماهیت این علم،
3- ارزش تاریخ،
4- تکامل تاریخ،
5- نسبت این رشته با رشته‏هاى دیگر علوم،
6- علیت در تاریخ،
7- عوامل تحول تاریخ و... .


باید توجه داشت که فلسفه تاریخ با فلسفه تاریخى متفاوت است. دومى بررسى تاریخ فلسفه است و اولى بررسى فلسفى تاریخ. در این باره مقالات متعددى به رشته تحریر درآمده که هر یک زاویه‏اى از این رشته را به بحث گذاشته‏اند؛ اما براى آشنایى اجمالى و ابتدایى در باب برخى از مسائل این علم مى‏توانید به کتاب فلسفه تاریخ نوشته مرحوم استاد شهید مرتضى مطهرى مراجعه نماییدجهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم انساني و اقتصاد
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0