مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
امور گمرک

امور گمرک

 مقدم

گمرک به عنوان سازمانی که اجراکننده قوانین و مقررات وضع شده از سوی مجلس است، نقش مهمی را در صادرات و واردات و ترانزیت کالاها ایفا می کند. گمرک به مثابه تأمین کننده قسمتی از درآمدهای دولت نیز به حساب می آید. در کشور ما از زمانهای گذشته در سرحدات کشور، گمرک وجود داشت که به تدریج از دوره قاجاریه به بعد اطلاعات امور گمرکی مورد توجه قرار گرفت تا جایی که از وجود خارجیان نیز برای اصلاح امور گمرکی کشور استفاده شد.
امروزه گمرک و مسائل گمرکی به دلیل اهمیت فراوانی که در زمینه مبادلات بین المللی داراست، نیازمند تربیت افرادی است که با مبانی نظری و دانشگاهی علمی و آکادمیک آشنایی داشته باشند؛ به همین دلیل رشته کارشناسی امور گمرک با هدف توجه به افرادی که پس از گذراندن یک دوره چهار ساله بتوانند بخشی از نیازهای مربوط به نیروی انسانی در بخشهای دولتی و خصوصی را به ویژه در رابطه با اجرای قانون امور گمرکی و آیین نامه های اجرایی آن و مقررات صادرات و واردات را مرتفع نمودند ایجاد گردیده است. در دنیای امروز، ضرورت جوامع بشری تجارت بین المللی است.
یکی از این حلقه های تجارت بین المللی گمرک است که در حقیقت در یک مبادله تجاری بین المللی گمرک هم نقش دارد. اگر گمرک، نقش خودش را خوب و به موقع و سریع انجام دهد، گردش کالا روانتر و سریعتر انجام خواهد شد. برای اینکه به این سرعت و به این قوانین دست پیدا کند ضرورت پیدا می کند که گمرک، نیاز به کارشناسان خِبره و با معلومات داشته باشد. خصوصیات یک شاغل پست کارشناسی امور گمرکی را به طور کلی می توانیم به موارد زیر تقسیم کنیم:
- توانایی شناخت کالاهای گوناگون ـ استنباط دقیق از مقررات و قطع کالاها ـ دقت کافی در انجام محاسبات و دریافت حقوق دولت داشته باشد و اینکه بتواند کالاها را از دید اجتماعی اقتصادی امنیتی و از این قبیل مورد کنترل قرار بدهد. درآمد یک چنین فردی معمولاً خیلی فوق العاده نیست مثل بقیه کارکنان دولت.
یک چنین فردی معمولاً در محیطی کار می کند که دارای ارباب رجوعی است که صاحب کالاست و این فرد به دلیل منافعی که وجود دارد خیلی محکم به دنبال کارش می باشد. بایستی بتواند با خلق و خویی مناسب در یک محیط آرام و مناسب اعمال مقررات کند و ضمناً ارباب رجوع را نیز در نظر داشته باشد.

 

انواع گمرک

دو نوع گمرک وجود دارد: یک نوع گمرک مسافری و یک نوع گمرکات تجاری.
- گمرکات مسافری معمولاً 24 ساعته است که البته سه شیفت مابین کار می کنند ولی به هر حال گمرکی است که تعطیل بردار نیست.
- گمرکات تجاری گمرکی است که در ساعات اداری کار می کنند هر چند که این گمرکات ممکن است به دلایلی مجبور باشند که خارج از ساعات اداری هم خدمتشان را ارائه دهند مثل دارو و مواد غذایی که حالت اضطراری به وجود می آید باید یک سری افراد باشند و بتوانند این کار را انجام دهند.

 

دروس اصلی و تخصصی

دانشجویان این دوره، از طریق آموختن مهارتهای لازم برای اجرای تمدید وظایف محوله در عرصه سیاستهای مالی و مبادلات بین المللی از طریق اجرای قانون امور گمرکی برای بر عهده گرفتن مسؤولیتهای آتی خویش، آماده می شوند. دانشجویان کارشناسی امور گمرک با گذراندن 8 نیم سال تحصیلی و به ترتیب دروس عمومی، پایه و تخصصی، به دریافت مدرک کارشناسی امور گمرکی نائل می آیند.
دروسی چون اقتصاد خُرد و کلان که در مورد رفتار مصرف کننده و تولید کننده و همچنین سیاستهای مالی و پولی در قالب فعالیتهای وزارتخانه ها و بانکها بحث می نماید. ریاضیات پایه ـ آمارـ مبانی سازمان و مدیریت که به بررسی برنامه ریزی، سازماندهی، تصمیم گیری، هدایت، نظارت، کنترل و نظریه های مربوطه می پردازد. مالیه عمومی و خط مشی مالی دولتها: قوانین و مقررات گمرکی که در97 فصل و14 بخش طبقه بندی شده است. مسائل بانکی و اعتبارات اسنادی: سازمانها و کنوانسیونهای بین المللی گمرکی و سرانجام متون تخصصی، مهمترین دروس رشته کارشناسی امور گمرکی را تشکیل می دهد.

آشنایی با واحدهای دانشگاهی

 
رشته کارشناسی امور گمرکی یکی از رشته های علمی، کاربردی است که بیشتر در دانشکده امور اقتصادی و چند دانشگاه دولتی و آزاد کشور ارائه می شود و این رشته با توجه به مطالب درسی که در آنجا ارائه می شود بسیار کارآیی بالایی در محیط کار و در سازمانهایی که به کار گرفته می شوند، دارند.
در مورد ادامه تحصیل این رشته، دقیقاً با همین عنوان ادامه تحصیل وجود ندارد اما در رشته های مختلفی چون مدیریت بازرگانی یا اقتصاد، امکان ادامه تحصیل وجود دارد و همچنین در خارج، این رشته با عنوان خارجی وجود دارد که گمرک ایران هم درصدد گرفتن بورسیه حداقل چندین نفر در سال است.
در مورد آینده شغلی، دانشجویان این رشته را می توان به دو گروه تقسیم کرد: یکی آنهایی که در دانشکده امور اقتصادی درس می خوانند و یکی هم سایرین که در دانشگاههای دولتی یا دانشگاه آزاد کشور درس می خوانند.
دانشجویان دانشکده امور اقتصادی در آینده استخدام گمرک می شوند و سایر دانشجویان که بورسیه سازمان نیستند می توانند به عنوان حق العمل کار یا نماینده سازمانها و ارگانهای دولتی در گمرک و همچنین در زمینه های تجارت خارجی فعالیت داشته باشند.
یک بحثی در دنیای امروز وجود دارد که به آن تجارت بدون کاغذ می گویند که امروزه خیلی مطرح است و این کار از طریق اینترنت انجام می شود. یک کارشناس امور گمرکی باید این توانایی را داشته باشد که بتواند خودش را با این موضوع تطبیق دهد، بتواند از سیستمهای مکانیزه ای که در انجام تشریفات کار هست استفاده کند و بتواند خودش را هماهنگ کند، بتواند کالاها را در اسرع وقت ترخیص کند و مشکلی را ایجاد نکند.
طبعاً کارشناس امور گمرکی یا کاردان امور گمرکی هرچه قدر دانش بیشتری داشته باشد بهتر می تواند تصمیم گیری کند. وقتی که بهتر توانست تصمیم گیری کند، طبعاً کار، روانتر و سریعتر انجام می شود و کار که سریعتر انجام شد، هجوم کالا در گمرک کمتر خواهد شد و به دنبال این مطلب، طبعاً چرخ تولید مملکت و چرخ اقتصاد مملکت، سریعتر و روانتر حرکت خواهد کرد.
طبعاً دروسی که در دانشکده تدریس می شود -همانطور که عرض کردم- همه مطالب نیست. این دروس که در اینجا آموزش داده می شود کلید و ترازهایی است که از سال 1367 بخش امور گمرکی آن در دانشکده امور اقتصادی تدریس می شود و قبل از آن هم مرکز آموزش گمرک ایران از سالیان قبل به کار طرح آموزش مشغول است و کار تدریس را بر عهده دارد. ولیکن در دانشکده امور اقتصادی طبعاً به صورت رسمی دوره های کاردانی و کارشناسی به این امر اختصاص داده شده و دانشجویان رشته کاردانی و کارشناسی آماده می شوند که در گمرک، کار ارزیابی کالاها و کارشناسی کالاها را بر عهده بگیرند و در رابطه با تشخیص کالاها و طبقه بندی آنها بر اساس کدهای بین المللی که در رابطه با قانون و مقررات امور گمرکی و مسائل اقتصادی -و مسائلی از این قبیل که در رابطه با امور گمرکی است- کار کنند. دانش آموختگان دوره کارشناسی امور گمرکی در زمینه های زیر می توانند خدمات خویش را ارائه نمایند:
- انجام امور گمرکی مؤسسات بازرگانی و صنعتی بخشهای خصوصی و عمومی و اشتغال در آنها.
- ارائه خدمات مطلوب در مشاغلی همچون ارزیاب گمرک، کارشناس امور گمرکی و مدیر امور گمرکی و سایر امور فنی و اجرایی در راستای اجرای وظایف اصلی گمرک جمهوری اسلامی ایران.
از میان مشاغل مربوط به دانش آموختگان این رشته، ارزیابی گمرک از جمله رایج ترین مشاغل، به حساب می آید و سرپرستی کلی امور گمرکی مؤسسات بازرگانی، صنعتی و خدماتی اعم از بخشهای خصوصی یا دولتی از جمله بالاترین مشاغل این رشته محسوب می گردد.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم انساني و اقتصاد
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0