مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
فیزیوتراپی‌

فیزیوتراپی‌

فیزیوتراپی‌ در لغت‌ به‌ معنای‌ درمان‌ فیزیکی‌ است‌.

فیزیوتراپی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ با استفاده‌ از عوامل‌ فیزیکی‌ مانند: گرما، سرما، نور، الکتریسیته‌ و غیره‌ و عوامل‌ مکانیکی‌ مانند تمرین‌ها و حرکات‌ در جهت‌ بهبود و درمان‌ یا بازگردانیدن‌ کار اعضای‌ بدن‌ و هدایت‌ بیمار برای‌ استفاده‌ از توانایی‌های‌ باقی‌ مانده‌ و قابل‌ دستیابی‌، برای‌ جبران‌ هر چه‌ بیشتر ناتوانایی‌ها، برای‌ رسیدن‌ به‌ زندگی‌ مستقل‌ فرد معلول‌ و بیمار، در حد امکان‌ کوشش‌ می‌نماید.

اهداف‌ کلی‌ فیزیوتراپی‌

1) کاهش‌ دردهای‌ حاد، تحت‌ حاد و مزمن‌ ناشی‌ از هر گونه‌ بیماری‌ یا سندرم‌های‌ مختلف‌ به‌ وسیله‌ بکارگیری‌ انواع‌ دستگاه‌های‌ فیزیوتراپی‌

2) تقویت‌ عضلانی‌ و جلوگیری‌ از ضعیف‌ شدن‌ آن‌ها از طریق‌ برنامه‌های‌ تقویتی‌ متعدد.

3) افزایش‌ دامنه‌ حرکتی‌ مفاصل‌ و جلوگیری‌ از محدود شدن‌ آن‌ها در اکثر بیماری‌های‌ عضلانی‌ ـ اسکلتی‌ و عصبی‌

4) آموزش‌ مجدد حرکت‌ و انقباض‌ عضلانی‌ در مواردی‌ که‌ عضله‌ای‌ برای‌ مدتی‌ به‌ علل‌ مختلف‌ بدون‌ فعالیت‌ مانده‌ است‌ با استفاده‌ از تحریک‌های‌ الکترونیکی‌ و... فعالیت‌ عضلانی‌ را مجدداً برقرار می‌سازند.

5) نو آموزی‌ حرکت‌ و انقباض‌ عضله‌، در مواردی‌ مانند فلج‌ها، گاه‌ لازم‌ می‌شود که‌ عضله‌ سالمی‌ از جای‌ طبیعی‌ خود به‌ جای‌ دیگر انتقال‌ داده‌ شود که‌ در چنین‌ مواردی‌ باید عضله‌ را از طریق‌ محرک‌های‌ الکتریکی‌ نسبت‌ به‌ کار جدیدش‌ آشنایی‌ و آموزش‌ داد.

6) جلوگیری‌ از تشکیل‌ و تشدید تغییر شکل‌ها و اصلاح‌ آن‌ها در حد امکان‌.

7) تجویز آموزش‌ نحوه‌ صحیح‌ استفاده‌ از وسایل‌ کمکی‌ معلولین‌ از قبیل‌ عصا، ویلچر، بریس‌، کرست‌، ابزار کار ویژه‌ معلولین‌  و همچنین‌ نحوه‌ استفاده‌ از پروتز در موارد قطع‌ عضو

8) آموزش‌ نحوه‌ صحیح‌ انواع‌ وضعیت‌های‌ رانندگی‌، ایستادن‌، نشستن‌، خوابیدن‌، فعالیت‌های‌ شغلی‌ و... برای‌ آن‌ صدمات‌ ناشی‌ از هر کدام‌ به‌ حداقل‌برسد.

9) آموزش‌ و تحت‌ کنترل‌ درآوردن‌ فعالیت‌های‌ دفع‌ ادرار و مدفوع‌، در بی‌ اختیاری‌ ادراری‌ به‌ دنبال‌ فلج‌های‌ نخاعی‌.

10) درمان‌ نازایی‌ زنان‌ در مواردی‌ که‌ به‌ علت‌ عفونت‌ و التهاب‌ دستگاه‌ تناسلی‌ باشد.

بیمارانی‌ که‌ نیازمند به‌ خدمات‌ فیزیوتراپی‌ دارند شامل‌ بیماری‌های‌ ارتپدی‌ مانند انواع‌ شکستگی‌ها و در رفتگی‌ها، ضایعات‌ بافت‌ نرم‌، بیماری‌های‌ مفاصل‌ و استخوان‌،انواع‌ قطع‌ عضوها، ضایعات‌ سیستم‌ اعصاب‌، مانند سکته‌ مغزی‌، بیماری‌های‌ قلب‌ و عروق‌ و تنفس‌، بیماری‌های‌ روماتولوژی‌، پوست‌ و نازایی‌ زنان‌ و در جهت‌ جلوگیری‌ از عوارض‌ ناشی‌ از جراحی‌های‌ مختلف‌. همچنین‌ آموزش‌ قبل‌ از اکثر جراحی‌ها و مساعد نمودن‌ شرایط‌ لازم‌ برای‌ جراحی‌.

قسمت‌های‌ مختلف‌ بخش‌ فیزیوتراپی

1) تمرین‌ درمانی‌ که‌ اهداف‌ آن‌ عبارتند از تسریع‌ و جلو انداختن‌ فعالیت‌ در هر قسمت‌ و در هر موقع‌ که‌ امکان‌پذیر است‌ تا بدین‌ وسیله‌ اثرات‌ بی‌حرکتی‌ به‌ حداقل‌ برسد. عدم‌ کارایی‌ عضله‌ یا گروه‌های‌ عضلانی‌ را تصحیح‌ کرده‌ و دامنه‌ حرکتی‌ طبیعی‌ یک‌ مفصل‌ یا عضله‌ را بدست‌ آورد. همچنین‌ تشویق‌ بیمار برای‌ استفاده‌ از توانایی‌ هایی‌ که‌ دارد و توانایی‌ هایی‌ که‌ با فیزیوتراپی‌ بدست‌ می‌آورد.

2) مکانوتراپی‌ یا استفاده‌ از وسایل‌ مکانیکی‌ به‌ منظور کاهش‌ ناتوانایی‌ها، تقویت‌ عضلات‌ و درمان‌ بیماری‌ها.

دانشجوی‌ فیزیوتراپی‌ چه‌ می‌آموزد؟

غیر از کلیه‌ واحدهای‌ عمومی‌ مشترک‌ در تمامی‌ رشته‌ها، دروس‌ پایه‌ و اختصاصی‌ مربوط‌ به‌ رشته‌ خود را باید بگذرانند که‌ شامل‌ آناتومی‌ اندام‌ فوقانی‌ و تحتانی‌، سرو گردن‌ و تنه‌ و مغز و اعصاب‌، فیزیولوژی‌ مربوط‌ به‌ اعصاب‌ عضلات‌، مفاصل‌، قلب‌ و گردش‌ خون‌، سیستم‌ تنفسی‌، سیستم‌ اداری‌ ـ تناسلی‌، سیستم‌ ایمنی‌ و... حرکت‌شناسی‌ یا کینزیولوژی‌ دقیق‌ بدن‌ به‌ صورت‌ کل‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ حرکات‌، راه‌ رفتن‌ و... فیزیک‌ و قوانین‌ مکانیک‌، بیومکانیک‌، الکترسیته‌ و بیوالکترسیته‌، آشنایی‌ با بیماری‌های‌ گروه‌ ارتپدی‌، روماتولوژی‌، مغز و اعصاب‌، انواع‌، سوختگی‌ها، بیماری‌های‌ داخلی‌ با تاکید بر بیماری‌های‌ قلب‌ و عروق‌ خونی‌، سیستم‌ تنفسی‌ و ضایعات‌ ورزشی‌.

اصول‌ کلی‌ تمرین‌های‌ درمانی‌ و الکتروتراپی‌ در درمان‌: توانبخشی‌ معلولین‌، اطلاعات‌ کافی‌ در مورد وسایل‌ کمکی‌ اعم‌ از ارتز و پروتزها و آشنایی‌ با اصول‌ کلی‌ رادیولوژی‌ و روانشناخیت‌ معلولین‌ و... می‌باشد. همچنین‌ چند واحد کار آموزی‌ نیز دارند.

ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌ فیزیوتراپی‌

این‌ رشته‌ یکی‌ از شاخه‌های‌ اجرایی‌ ـ آموزشی‌ و تحقیقاتی‌ خدمات‌ پزشکی‌ و توانبخشی‌ است‌ که‌ در سه‌ سطح‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکترا در ایران‌ تدریس‌ می‌شود. پذیرش‌ دانشجو، در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد در دانشگاه‌های‌ علوم‌ بهزیستی‌ و توانبخشی‌ تهران‌ ـ دانشگاه‌ ایران‌ و دانشگاه‌ تهران‌ می‌باشد. فارغ‌ التحصیلات‌ این‌ رشته‌ عمدتاً در مراکز فیزیوتراپی‌ به‌ انجام‌ خدمات‌ یاد شده‌ می‌پردازند.

بسیاری از شما با پسوند لوژی آشنا هستید ، ایدئولوژی شاید بیشترین مورد استفاده را داشته باشد ، اکولوژی ، متدلوژی و ... و اینکه فیزیولوژی از رشته های قدیمی مراکز آموزش عالی است .به منظور تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته فیزیولوژی و دستیابی به راههای تحقیق و تتبع در علوم وابسته به آن برای نیل به خودکفایی و در نتیجه حفظ و ارتقا سطح علم در نظام جمهوری اسلامی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته )رشته فیزیولوژی با مشخصات زیر ارائه می گردد.

تعریف و هدف

کارشناسی ارشد فیزیولوژی (ناپیوسته )به دوره اطلاق می شود که تحصیلات بالاتر از کارشناس را در بر می گیردو اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد.
هدف از ایجاد آن تربیت افرادی لایق متعهد و کاردان می باشد که بتوانند برمبانی علم فیزیولوژی و متون علمی موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق در علوم و بدست آوردن کارایی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب کنند که به خوبی بتوانند به تعلیم در این رشته پرداخته و از مقالات علمی و تحقیقات علوم فیزیولوژی و علوم وابسته در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

طول دوره و شکل نظام:

براساس آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ( ناپیوسته )مصوب شورایعالی برنامه ریزی طول دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته )فیزیولوژی 2 سال می باشد .
هر سال تحصیلی شامل دو نیمسال می باشد و در هر نیمسال 17 هفته کامل آموزشی وجود دارد .
نظام آموزش این دوره واحدی است و برای هر واحد درسی نظری در هر نیمسال 17 ساعت آموزش کلاسیک در نظر گرفته شده است و دانشجو باید به ازای هر ساعت نظری حداقل 3 ساعت صرف مطالعه بحث و تجزیه تحلیل در درس بنماید.

ضرورت و اهمیت

باتوجه به گسترش روز افزون دامنه علم فیزیولوژی و تحقیقات دامنه داری که طی صد سال اخیر انجام گردیده و نیاز به شناخت عوامل بیماریزا و ارتباط آنها با انسان و نیز جهت کوشش در پژوهشهای علمی برای نیل به خودکفایی و اماده نمودن افراد جهت ادامه تحصیل تا مرحله دکتری علمی دایر نمودن این دوره اهمیت آن مشخص می گردد و تاسیس این دوره در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران کاملا ضرورت است.

درس های این رشته:

 

ردیف

 

نام درس

1

 

آمار حیاتی

2

 

آناتومی (تنه و نور و آناتومی )

3

 

بافت‌شناسی

4

 

بیوشیمی

5

 

بیوفیزیک

6

 

بیولوژی مولکولی

7

 

پایان‌نامه

8

 

روشهای فیزیولوژی

9

 

زبان تخصصی

10

 

فارماکولوژی

11

 

فیزیولوژی اعصاب و حواس ویژه

12

 

فیزیولوژی تنفس

13

 

فیزیولوژی سلول

14

 

فیزیولوژی عمومی پزشکی

15

 

فیزیولوژی قلب و عروق

16

 

فیزیولوژی کلیه و مایعات بدن

17

 

فیزیولوژی گوارش

18

 

فیزیولوژی هورمون ها و غدد درون ریز

19

 

کارورزی

20

 

کامپیوتر

دانشجویانی که این دوره آموزشی را طی می کندمی توانند در صورت داشتن شرایط لازم در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته و همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم پزشكي
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0