مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
علوم تغذیه

علوم تغذیه

در جهان امروز غذا نقش اساسی و استراتژیکی را بازی می کند بسیاری از کشورها به خاطر کمبود مواد غذایی تمام حیثیت و شرف خود را به اجبار به استعمارگران برده اند اگر کشوری از نظر تولید مواد غذایی بتواند در حد خوبی قرار گیرد و خودکفا شود پس از آن یا بهتر بگوییم هم زمان با آن باید توجه جدی به علوم تغذیه نماید ، صرف غذا خوردن و معده را از غذا انباشته کردن اگر ضرر نداشته باشد مطمئنا سودمند نخواهد بود . در تعاریفی که از علوم مرتبط به تغذیه شده آن را علمی دانسته اند که نیازهای غذایی بدن را از نظر کیفی و کمی تعیین می کند و بیان می کند که چگونه می توان سالم زیست.
در مورد تغذیه مناسب صحبت فراوان و اهمیت آن آشکار است. علم تغذیه نسبتا علم جوانی است و در عین حال که رشته مجزایی است تا حد زیادی به یافته‌های شیمیایی، بیوشیمیایی، میکروب شناسی پزشکی و زیست شناسی وابسته است و در تحقیقات علمی این رشته ها شرکت می کند.
در حال حاضر این رشته در سه مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری در کشور ارائه می‌گردد و طول دوره اول آن 8 ترم تحصیلی است.
در این رشته علاقه به علوم تغذیه و دقت عمل در آزمایشگاه‌‌ها و کسب تجربه و کار آموزی حائز اهمیت است.

از دروس دبیرستانی که کاربرد بیشتر در این رشته دارند، می توان زیست شناسی و شیمی را نام برد. ضریب زیست شناسی 4 و ضریب 2 برای شیمی، فیزیک و ریاضیات می باشد.

درس های این رشته:

 

ردیف

 

نام درس

1

 

آمار حیاتی

2

 

آموزش تغذیه

3

 

اصطلاحات پزشکی و بیمارستانی

4

 

اصول اپیدمیولوژی

5

 

اصول و روشهای نگهداری مواد غذایی

6

 

اقتصاد و برنامه‌ریزی تغذیه

7

 

اکولوژی تغذیه

8

 

بررسی وضع تغذیه

9

 

بهداشت عمومی

10

 

بهداشت و مسمومیت‌های غذایی

11

 

بیماریهای ناشی از سوء تغذیه و اپیدمیولوژی آن

12

 

بیوشیمی متابولیسم

13

 

بیوشیمی مقدماتی

14

 

تاثیر فرآیندها بر ارزش غذاها

15

 

تشریح و فیزیولوژی

16

 

تغذیه اساسی 1

17

 

تغذیه اساسی 2

18

 

تغذیه در دورانهای مختلف زندگی

19

 

تغذیه گروههای ویژه

20

 

تنظیم برنامه غذایی

21

 

جامعه شناسی

22

 

جلسه بحث

23

 

رژیم درمانی 1

24

 

رژیم درمانی 2

25

 

روانشناسی

26

 

زبان تخصصی

27

 

زیست‌شناسی

28

 

شیمی

29

 

شیمی آلی

30

 

شیمی مواد غذایی

31

 

فیزیولوژی تغذیه

32

 

فیزیک عمومی

33

 

مدیریت بخش غذایی

34

 

میکروب‌شناسی عمومی

35

 

میکروب‌شناسی مواد غذایی

36

 

نقش تغذیه در خدمات بهداشتی

37

 

کارآموزی در عرصه

بخش تغذیه بیمارستانها، مسؤولیت فنی کارخانجات تولید مواد غذایی، همکاری در کلینیک‌های رژیم درمانی با همکاری پزشکان غدد داخلی، همکاری در تعیین رژیم برای گروههای مختلف از جمله ورزشکاران، بیماران خاص، کارگران و. . . مشغول به کار هستند.
بطور کلی می‌توان گفت فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی این رشته از توانائی‌ها و مهارت‌های زیر برخوردارند.
- برنامه ریزی غذایی برای بیماران در بیمارستانها و مراکز بهداشتی.
- شرکت در فعالیت‌های تغذیه‌ای مراکز همگانی.
- بررسی و تحقیق و آموزش مطالب مربوط به تغذیه در واحد‌های آموزشی و تحقیقاتی.
- انجام خدمات تغذیه‌ای برای واحدهای دست‌اندرکار تغذیة جامعه.
- تنظیم و اجرای برنامه‌های آموزش تغذیه عمومی.
تنظیم یک رژیم غذایی مناسب برای افراد چاق و لاغر و افراد مبتلا به بیماریهای خاص از جمله بیماریهای کلیوی، دیابتی، نقرس و...

 • ماهیت کار

متخصصین تغذیه برنامه های غذائی و تغذیه ای را تنظیم کرده و بر نحوه تهیه و مصرف وعده های غذائی نظارت میکنند . آنها با ترویج عادتهای غذائی صحیح به پیشگیری و درمان بیماریها کمک میکنند
. به عنوان مثال درافراد با فشار خون بالا برای کم کردن نمک مصرفی و در افراد چاق برای کاهش دادن میزان چربی و قند مصرفی تغییرات لازم غذائی را پیشنهاد میدهند.

متخصصین تغذیه سیستمهای خدمات غذائی مؤسساتی مانند بیمارستانها و مدارس را مدیریت میکنند ، عادتهای غذائی صحیح را با آموزش ترویج میدهند وکار تحقیقاتی میکنند. زمینه های کاری اصلی آنها شامل فعا لیت در زمینه های بالینی ، اجتماعی ،‌ مدیریتی و مشاوره ای در ارتباط با مسئله تغذیه میباشد.

متخصصین بالینی تغذیه برای بیماران مؤسساتی مانند بیمارستانها و سرای سالمندان خدمات تغذیه ای ارائه میکنند. آنها به بررسی نیازهای تغذیه ای بیماران پرداخته ، برنامه های غذائی را ایجاد و اجرا کرده و نتایج را بررسی و گزارش میکنند. آنها برای هماهنگ کردن نیازهای تغذیه ای و پزشکی با پزشکان و دیگر متخصصین بهداشتی مشورت

میکنند. بعضی متخصصین تغذیه بالینی در درمان بیماران چاق ، بیماریهای سخت و مرگبار ، بیماران کلیوی ویا قندی مهارت دارند. بعلاوه این متخصصین در سراهای سالمندان ، بیمارستانهای کوچک و مراکز بازتوانی ، مدیریت بخش تغذیه را به عهده میگیرند.

متخصصین تغذیه اجتماعی مهارتهای لازم جهت پیشگیری از بیماریها و بهبود سلامتی را به افراد وگروهها آموزش میدهند.آنها با کار در مراکزی مانند کلینیکهای بهداشتی ، مؤسسات سلامت خانواده و ارگانهای حفظ سلامتی ، به برآورد نیازهای فردی ، ایجاد برنامه های تغذیه ای مناسب و توصیه های لازم به افراد و خانواده های آنها میپردازند. آنهائی که در مؤسسات سلامت خانواده کار میکنند دستورالعملهائی برای نحوه خرید خواربار و تهیه غذا برای افراد پیر ،‌افرادی با نیازهای خاص و بچه ها در خانواده تهیه میکنند.

افزایش توجه و علاقه به موضوع تغذیه منجر به ایجاد فرصتهای کاری درصنایع تولید ، تبلیغ و فروش مواد غذائی شده است و متخصصین تغذیه در این مشاغل به تجزیه و تحلیل غذاها ، تهیه بروشورها و گزارشهائی در رابطه با محتویات بسته های غذائی آماده و افزوده های ویتامینی و فیبرهای غذائی آنها میپردازند.

متخصصین مدیریت تغذیه بر برنامه های عمده غذائی در مراکز درمانی ، کافه تریاهای شرکتهای بزرگ ، زندانها و مدارس نظارت میکنند. آنها دیگر متخصصین تغذیه را به کار گرفته ، آموزش داده و مدیریت میکنند ،‌ مواد غذائی و تجهیزات لازم را خریداری و بودجه بندی کرده ، بر اجرای قوانین بهداشتی نظارت کرده وبه تهیه گزارشها و ثبت داده ها میپردازند.

متخصصین مشاوره تغذیه بصورت قراردادی با سرویسهای خدمات بهداشتی و یا در محل کار شخصی خودشان فعالیت میکنند. آنها مشتریها را از لحاظ تغذیه ای تحت آزمایشهای غربالگری قرار داده و در رابطه با مسائل تغذیه ای مانند کم کردن وزن و کلسترول خون توصیه های لازم را به آنها ارائه میدهند. بعضی از آنها برای مؤسسات سلامتی ،‌ تیمهای ورزشی ، سوپرمارکتها و دیگر تجارتهای وابسته به تغذیه کار میکنند.

 • محیط کار

اکثر متخصصین تغذیه ساعتهای منظمی را در هفته کار میکنند. بعضی نیز به صورت نیمه وقت و یا حتی تعطیلات آخر هفته را به کار میپردازند.

محل کار آنها معمولا محیطی پاکیزه با نور و تهویه مناسب میباشد. بعضی از آنها باید در آشپزخانه های گرم و شلوغ کار کنند. برخی نیز در اکثر ساعتهای کاری مجبور به کار کردن به صورت سرپائی میباشند.

 • فرصتهای شغلی

اکثر متخصصین تغذیه در بیمارستانها ، سراهای سالمندان ویا کلینیکها و مطب پزشکان کار میکنند. دیگر فرصتهای شغلی در رستورانها ، مؤسسات خدمات اجتماعی ، محلهای نگهداری از بیماران ، مؤسسات زیبائی اندام ، مدارس ، کالجها و دانشگاهها میباشند. بعضی از آنها نیز توسط شرکتهایی که به صورت قراردادی به مراکزی مانند کالجها و دانشگاهها، خطوط هوائی و…. سرویس دهی میکنند به کار گرفته میشوند.

بعضی از این متخصصین به صورت شخصی به عنوان مشاور در امر تغذیه برای بیمارستانها ، سراهای سالمندان و… کار کرده و یا به مشتریها خدمات مشاوره ای ارائه میدهند.

 • آموزش و ادامه تحصیل

دروس پایه ای این رشته شامل زیست شناسی ،‌ شیمی ، ریاضیات و بهداشت میباشند. از دروس دیگر این رشته میتوان از بیوشیمی ( شیمی زیستی ) ، میکروبشناسی و فیزیولوژی نام برد.دروس تجارت ، آمار ، علم رایانه ، روانشناسی ، جامعه شناسی و اقتصاد نیز میتوانند در آینده شغلی فرد تاثیر گذار باشند.

 • چشم انداز آینده

با تاکید روز افزون بر پیشگیری از بیماریها توسط بهبود عادتهای غذائی ،‌ فرصتهای شغلی برای متخصصین تغذیه نیز رو به افزایش است. با افزایش جمعیت ونیز با مسن تر شدن بافت اجتماعی ، نیاز به این متخصصین در سراهای سالمندان ، مدارس ، زندانها ،‌ سازمانهای بهداشتی و مراکز بهداشت خانواده افزایش میابد.

توجه عمومی به تغذیه و تاکید بر آموزش سلامتی و بهداشت باعث نیاز به این رشته بخصوص در زمینه مدیریتی میشود. این نیاز در مراکز خدماتی قراردادی غذائی و کلینیکها و مطبهای پزشکان نیز رو به افزایش است.

 • میزان درآمد

متوسط درآمد سالانه در سال 2000 برای متخصصین تغذیه در ایالات متحده 38450 دلار بوده استجهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »علوم پزشكي
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
 • تحصیل در استرالیا
 • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
 • تحصیل در کانادا

 • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

  Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0