مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی

الف) معافیت تحصیلی در داخل کشور

1) دانش آموزان:

    * دانش آموزان دانشسراها و دانش آموزان جهارساله آخر دوره متوسطه و هنر آموزان هنرستان ها و آموزشگاه های فنی و حرفه ای که ارزش تحصیلی دیپلم آن ها از طرف مراجع صلاحیت دار معادل متوسطه کامل شناخته شده تحصیل نمایند و دانشجویان و هنرجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اگر در حین تحصیل به سن مشمولیت برسند تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می دهند از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.
    * داشن آموزانی که به سن مشمولیت (ورود به 19 سالگی) رسیده و به تحصیل اشتغال داشته باشند می توانند تا پایان دوره تحصیلی که حداکثر تا سن 24 سالگی تمام خواهد بود از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.
    * محصلینی که ضمن تحصیل در دوره راهنمایی به سن مشمولیت برسند حق استفاده از معافیت تحصیلی را ندارند (به استثنای دانش آموزان نیمه دوم سال آخر راهنمایی).
    * عدم حضور غیر موجه دانش آموزان بیش از 3 ماه متوالی در مؤسسه آموزشی یا اخراج از آن از نظر مشمولیت ترک تحصیلی تلقی خواهد شد.


2) دانشجویان:

    * دانشجو به کسی اطلاق می گردد که طبق برنامه و مقررات وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در یکی از دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارتخانه ذی ربط و شرط ورود به آنها داشتن حداقل دیپلم کامل متوسطه یا معادل آن باشد به تحصیل اشتغال ورزد.
    * فارغ التحصیلان دیپلمه مشمول هر سال می توانند در همان سال در ورودی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داخل شرکت نمایند و مشمولان غایب حق شرکت در ورودی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی یا مؤسسات آموزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش را ندارند.
    * مشمولانی که در مسابقات ورودی دانشگاه ها شرکت و در موعد مقرر به خدمت دوره ضرورت اعزام گردیده اند در صورت اعلام قبولی در هر مرحله ای از خدمت ترخیص خواهند شد.
    * معافیت تحصیلی صادره برای هر مقطع یک بار صادر و حداکثر تا اخذ مدرک تحصیلی دکتری به طور پیوسته ادامه تحصیل داده و از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
    * کلیه فارغ التحصیلان فوق دیپلم و بالاتر که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر دارند بایستی در همان فرجه 6 ماهه در آزمون شرکت و در صورت پذیرفته شدن ادامه تحصیل دهند.
    * دانشجویان پس از فراغت از تحصیل، 6 ماه و پس از ترک تحصیل، 4 ماه فرصت دارند تا خود را به وظیفه عمومی معرفی نمایند.
    *
      دانشجویانی که دانشگاه ها و یا مؤسسات آموزشی محل تحصیل آنان منحل و یا رشته تحصیلی آنان حذف شود به شرطی که مشمول غایب شناخته نشوند حق شرکت در مسابقات ورودی سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی را خواهند داشت.


ب) معافیت تحصیلی خارج از کشور

    * دانش آموزانی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت از کشور خارج شده باشند در صورتی که تحصیل آنان واجد شرایط مشمولان مشابه داخل کشور بوده و مورد تایید آموزش و پرورش قرار گیرد می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.
    * مشولانی که در خارج از کشور موفق به اخذ دیپلم و سپس وارد دانشگاه شده اند چنانچه در رشته های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری مشغول تحصیل شوند تا رسیدن به درجه دکتری می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
    * برای صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان می بایست به کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران مراجعه تا پس از تایید مدرک، مراتب به اداره کل آموزش و پرورش مدارس خارج از کشور واقع در تهران ارسال و از آن طریق به منظور صدور معافیت تحصیلی به اداره کل مشمولان و امور معافیت های معاونت وظیفه عمومی ناجا خواهد شد.
    * برای صدور معافیت تحصیلی دانشجویان کلیه اقدامات همانند مراحل فوق انجام می گیرد.

صرفاً بجای مکاتبه با اداره کل آموزش و پرورش مدارس خارج از کشور با اداره کل دانشجویان خارج از کشور واقع در تهران مکاتبه خواهد شد.

    * دانش آموزان و هنرجویان و دانشجویان و طلاب علوم دینی مشمول، به محض ترک تحصیل یا اخراج و یا فراغت از تحصیل باید برای انجام خدمت دوره ضرورت خود را معرفی کنند مقامات مسئول مکلفند صورت اسامی این قبیل مشمولان را با ذکر مشخصات کامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی و بدون تاخیر به سازمان وظیفه عمومی محل ارسال دارند.

تبصره: مشمولانی که با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند پس از ترک تحصیل یا فراغت از تحصیل موظفند حداکثر ظرف یک سال خود را به مرکز وظیفه عمومی در داخل کشور معرفی کنند.

    * دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت بخواهند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند در صورتی که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش باشد می توانند از معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور استفاده نمایند.

تبصره: فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور و فرزندان مامورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور همچنین کسانی که قانوناً تحت کفالت یا ولایت قانونی آن ها هستند تا اخذ دیپلم از مقررات این قانون مستثنی بوده و ادامه تحصیل آن ها در رشته های عالی و دانشگاهی با تایید وزارت فرهنگ و آموزش عالی بلامانع خواهد بود.

    * دانشجویانی که خارج از کشور با استفاده از معافیت تحصیلی اشتغال دارند چنانچه در حین تحصیل به کشور مراجعت نمایند موظفند حداکثر ظرف 6 ماه از کشور خارج شوند در غیر این صورت حق خروج از کشور را نخواهند داشت.

تبصره: چنانچه مشمولی به منظور خارج از کشور به مدت بیش تری نیاز داشته باشد مدت های مندرج در 2 ماده فوق بر حسب پیشنهاد وزارت فرهنگ آموزش و عالی و موافقت معاونت وظیفه عمومی ناجا تا یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

    * به مشمولانی که بطور غیرمجاز از کشور خارج شده باشند معافیت تحصیلی داده نخواهد شد.


ج) معافیت تحصیلی طلاب علوم دینی

    * مشمولان غیر دیپلمه که قبل از رسیدن به سن مشمولیت در حوزه های علمیه به تحصیل اشتغال داشته اند می توانند حداکثر تا سن 24 سالگی تمام دوره مقدمات را طی نموده و از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.
    * مشمولانی که دارای دیپلم متوسطه و فاقد غیبت باشند در صورتی که در یکی از حوزه های علمیه پذیرفته شوند از معافیت تحصیلی استفاده خواهند نمود. به شرطی که تا سن 24 سالگی دوره مقدمات را طی نمایند.
    * طلاب دیپلمه و طلابی که بدون داشتن دیپلم دوره مقدمات را گذرانیده اند حداکثر باید ظرف مدت 9 سال دوره سطح را طی نمایند.
    * طلابی که پس از طی دوره سطح 6 سال تمام دوره خارج را گذرانیده باشند در صورتی که دارای دیپلم متوسطه باشند هم تراز دانشجویان فارغ التحصیل دوره دکتری در غیر این صورت مانند مشمولان فوق لیسانس با آن ها رفتار خواهد شد.
    * به طلاب علوم دینی مانند دانش آموزان 4 ساله آخر دبیرستان ها و دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای هر مقطع تحصیلی یک بار معافیت تحصیلی داده خواهد شد.
    * حوزه علمیه و مدارس علوم دینی پس از درخواست صدور کارت معافیت تحصیلی و وصول آن از مراکز وظیفه عمومی برای طلاب جمعی کارت تحصیلی صادر خواهد نمود.
    * تقاضای معافیت تحصیلی جهت طلاب علوم دینی از طریق شورای مدیریت حوزه علمیه قم و یا نمایندگان آن شورا در هر شهرستان به طور انفرادی از مرکز وظیفه عمومی محل تحصیل به عمل خواهد آمد.
    * در صورتی که طلاب بیش از 6 ماه متوالی در یک سال تحصیلی به طور غیر موجه به تشخیص حوزه علمیه مربوطه در محل تحصیل خود حاضر نشوند و یا ترک تحصیلی نمایند و یا اخراج شوند معافیت تحصیلی آنان بایستی جهت ابطال به مراکز وظیفه عمومی صادر کننده اعاده و مشمول نیز قبل از روشن نمودن وضعیت مشمولیت خود حق ادامه تحصیل را نخواهند داشت.
    * شورای مدیریت حوزه علمیه قم باید مشخصات کامل نماینده خود و حوزه ماموریت وی را در شهرستان ها تعیین و به اطلاع معاونت وظیفه عمومی برساند. تا مراکز وظیفه محل امور مربوطه را با هماهنگی وی انجام دهند.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »آيين نامه ها
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0