مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
بورس رشته‌ علوم پزشکی

آئین نامه اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور جهت رشته‌های علوم پزشکی

هدف:

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به نیازهای آموزشی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انتخاب و معرفی متقاضیان حائز شرایط برای استفاده از بورس جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور بر طبق مفاد مندرج در این آئین نامه و دستور العمل اجرایی اقدام می‌نماید.


ماده 1- شرایط عمومی آزمون و اعطای بورس

متقاضیان باید واجد شرایط عمومی ذیل باشند:

    * 1-1 اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
    * 1-2 تابعیت جمهوری اسلامی ایران
    * 1-3 وفاداری به نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
    * 1-4 دارا بودن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی گروه پزشکی

تبصره:   در رشته‌هایی که در داخل کشور امکان تحصیل وجود دارد حتی‌المقدور دانشجو به خارج اعزام نمی‌شود مگر  اینکه ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها کمتر از نیاز کشور باشد.

    * 1-5 سن شرکت در آزمون برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای در زمان ثبت نام 30 سال می‌باشد.

تبصره:   حداکثر سن بورسیه‌ها بر حسب مورد می‌تواند به شرح ذیل افزایش یابد و در هر حال نباید بیش از 35 باشد.

الف- اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها یک سال به ازای هر سال خدمت اعم از پیمانی یا رسمی (به شرط داشتن   شرایط استفاده از سهمیه مربی در بند الف-2-3) .

    * ب‌- دارندگان کارت پایان خدمت وظیفه عمومی معادل طول خدمت.

ج- شرکت کنندگان در جبهه‌های جنگ تحمیلی، یک سال به ازای هر سال حضور داوطلبانه.

د- آزادگان جنگ تحمیلی، یک سال به ازای هر سال اسارت.


1-6  متقاضیان ذکور باید کارت پایان خدمت نظام وظیفه، معافیت تحصیلی، کارت معافیت دائم و یا دفترچه آماده به خدمت که مهلت آن تا تاریخ تصویب بورس منقضی نگردیده باشد دارا باشند.

1-7 متقاضیان مؤنث طبق اصلاحیه قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب 14/12/79 (مجلس شورای اسلامی) با رعایت مفاد ماده (18) قانون گذرنامه مجاز به اعزام می‌باشند.


  ماده 2- شرایط اختصاصی آزمون و اعطای بورس:

متقاضیان باید واجد شرایط اختصاصی ذیل باشند:

2-1- دارندگان مدارک دکترای تخصصی (PhD) و یا متخصصین و نیز دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره‌های دکترای تخصصی (PhD) یا دستیاری مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.

2-2- سن فرزندان داوطلب در زمان ثبت نام بیش از 8 سال نباشد. در غیر این صورت قبولی در آزمون کان لم یکن تلقی می‌شود.

2-3- سهمیه‌های پذیرش در این آزمون به صورت 70% (هفتاد درصد) سهمیه داوطلبان آزاد و 30% (سی درصد)    سهمیه مربیان و کارشناسان رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مؤسسات تابعه می باشد.

الف- داوطلب مربی به شخصی اطلاق می‌گردد که عضو هیئت علمی رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی باشد.

ب- داوطلب کارشناس رسمی به شخصی اطلاق می‌گردد. که به صورت کادر رسمی قطعی در یکی از مؤسسات وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به خدمت می‌باشد.

ج- داوطلبانی که مشمول بندهای الف و ب نمی‌شوند باید از سهمیه آزاد استفاده نمایند.

2-4- 20% (بیست درصد) از سهمیه‌های فوق که حد نصاب نمره علمی لازم را کسب کرده باشند بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی مختص سهمیه رزمندگان، جانبازان، همسران و فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد، آزادگان، فرزندان و همسران شهداء می‌باشد.

2-5- حد نصاب پذیرش برای سهمیه مربیان و کارشناسان ارشد دانشگاه‌ها و مؤسسات وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سهمیه رزمندگان، اخذ 80% (هشتاد درصد) نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد می باشد.

2-6- متقاضیان نباید به مؤسسه یا دستگاه دیگری غیر از محل سهمیه قبولی تعهد خدمت داشته باشند.

2-7- محل اشتغال به کار متقاضیان در صورت استخدام رسمی نباید با محل سهمیه قبولی متفاوت باشد.

2-8- محل تعهد متقاضیان برای استفاده از بورس داخل در مقطع کارشناسی ارشد نباید متفاوت با محل سهمیه قبولی در مقطع دکترا باشد.

2-9- متقاضیانی که در استخدام سازمانهای دولتی می‌باشند در صورت قبولی در سهمیه آزاد ملزم به ارائه گواهی مبنی بر موافقت سازمان مربوطه، با ادامه تحصیل آنان بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند.

2-10- امتحان به صورت کتبی و از مواد اعلام شده انجام خواهد شد.

2-11- متقاضیان مجاز به انتخاب یک رشته می‌باشند.

2-12- اعلام اسامی به صورت سه برابر ظرفیت خواهد بود . تنها کسانی به عنوان پذیرفته شده تلقی خواهند شدکه پس از اخذ حد نصاب نمره در آزمون کتبی، اعلام نیاز از یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی و مؤسساتی که برای آنها سهمیه در نظر گرفته شده را ارائه نمایند.

تبصره- اعلام پذیرش نهایی داوطلبان پس از موافقت شورای اجرایی بورس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعلام نظر هیئت مرکزی گزینش دانشجو و ارزیابی صحت و سلامت جسمانی و روانی داوطلب که بر اساس معاینات پزشکی با توجه به رشته انتخابی انجام خواهد شده صورت می‌پذیرد.

2-13- بورس همراه به اشخاصی تعلق می‌گیرد که:

الف: مدت تحصیل بورسیه با مدت بورس همسر همخوانی داشته باشد.

ب: ارائه اعلام نیاز از یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی و یا مراکز تابعه.

ج: پذیرش مورد قبول از دانشگاه محل تحصیل.

تبصره- موافقت نهایی بورس همراه منوط به موافقت شورای اجرائی بورس می‌باشد.


  ماده 3- شرایط اختصاصی اعزام دانشجو

3-1- مدت اعتبار بورس از تاریخ موافقت نهایی (بر اساس تبصره بند 2-12) به مدت 2 سال می‌باشد.

3-2- احراز حد نصاب زبان خارجی قبل از اعزام الزامی است.

3-3- برای پذیرفته‌شدگان نهایی، تعیین نوع بورس، کشور و دانشگاه محل تحصیل، با انتخاب و تأیید اداره کل بورسها، دانشجویان و دانش آموختگان خارج خواهد بود.

3-4- گرایش تحصیلی بورسیه‌های خارج با نظر مؤسسه یا دستگاه اجرائی معرف و با تأیید اداره کل بورسها، دانشجویان و دانش آموختگان خارج تعیین می‌شود.

3-5- پذیرفته شدگان نهایی برای تشکیل پرونده و انجام مشاوره علمی در خصوص چگونگی اخذ پذیرش لازم است به اداره اعزام در مرکز امور دانشجویی مراجه نمایند.


  ماده 4- تعهدات

4-1- پذیرفته شدگان برای استفاده از بورس تحصیلی وثیقه ملکی می‌سپارندکه پس از اتمام تحصیلات موظف هستند به کشور مراجعه و لااقل دو برابر مدت تحصیل در دانشگاه مربوطه و در صورت عدم نیاز آن دانشگاه در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی یا مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی وابسته و یا مؤسسات دولتی دیگری که وزارت تعیین می‌نماید خدمت کنند و در صورت انجام ندادن تعهدات ملزم به پرداخت عین ارزهای دریافتی به علاوه پنج برابر وجوه و هزینه‌های پرداخت شده و یا هرگونه خسارت دیگر به تشخیص وزارت خواهند بود.

تبصره- نوع تعهد و میزان وثیقه توسط شورای اجرایی بورس و بر اساس طول دوره تحصیلی و شرایط اعزام دانشجو مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می‌گیرد.

4-2- داوطلبانی که به عنوان بورسیه دوره دکترای تخصصی (PhD) اعزام می‌شوند باید پس از پایان دوره تحصیلی با توجه به مقررات آموزشی دانشگاه مربوطه به اخذ درجه دانشگاهی تعیین شده (مصوب شورا) نائل گردند و در غیر این صورت ملزم به پرداخت عین ارز دریافتی و یا هرگونه خسارت دیگر به تشخیص وزارت خواهند بود.

تبصره: در مورد دوره‌های فلوشیپ و فوق تخصصی تأیید دوره توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی لازم می‌باشد. در غیر این صورت همانند بند 4-2- عمل می‌گردد.

4-3- دانشجویانی که با استفاده از بورس تحصیلات خود را در یک رشته به پایان برسانندمجاز نیستند در رشته دیگری به تحصیل ادامه دهند و یا بدون اجازه دانشگاه مربوطه و شورای بورس وزارت نسبت به تغییر رشته یا تغییر گرایش و محل تحصیل خود اقدام نمایند.

تبصره: بورس تنها برای یک مقطع تحصیلی داده خواهد شد و برای مقطع بعدی احتیاج به تصویب مجدد شورای اجرایی بورس می‌باشد.

4-4- دانشجوی بورسیه در حین استفاده از بورس حق استفاده از بورس یا کمک هزینه تحصیلی سایر مؤسسات دولتی یا خصوصی داخل کشور را نخواهند داشت.

4-5- دانشجویان استفاده کننده از بورس موظف هستند در پایان هر ترم تحصیلی گزارش پیشرفت تحصیلی خود را پس از تأیید سرپرستی و یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل به دانشگاه مربوطه و حوزه معاونت دانشجوئی و فرهنگی وزارت ارسال دارند. بدیهی است در صورتیکه پیشرفت تحصیلی دانشجو مورد تأیید شورای اجرایی بورس قرار نگیرد شورا نسبت به قطع بوس و بازگشت دانشجو اقدام خواهد کرد. در این قبیل موارد دانشجو ملزم به باز پرداخت کلیه هزینه‌ها بر اساس بند 4-1 یا 4-2 خواهد بود.


ماده 5- ترکیب شورای اجرایی بورس به شرح ذیل می‌باشد:

    * 1- معاون آموزشی و امور دانشگاهی
    * 2- معاون تحقیقات و فناوری
    * 3- چهار نفر هیئت علمی با حکم وزیر
    * 4- رئیس مرکز امور دانشجویی
    * 5- مسئول اداره کل بورسها و دانشجویان خارج


ماده 6- وظایف شورای اجرایی بورس

وظایف شورای اجرایی بورس به شرح ذیل می‌باشد:

    * 1- ارائه پیشنهادها در خصوص سیاستهای کلان

2-  تعیین اولویتها در اعزام دانشجو به خارج از کشور. اولویتهای رشته‌های مورد نیاز جهت اعزام توسط دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی و دبیرخانه‌های شورای آموزش پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و تخصصی مشخص شده و در شورای اجرایی بورس سیاستهای کلان مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد.

3-    تعین سهمیه دانشگاه‌ها و مؤسسات

4-    بررسی درخواست متقاضیان بورس و تصویب آنها

5-    نظارت و ارزیابی وضعیت تحصیلی دانشجویان بورسیه شاغل به تحصیل در خارج از کشور

6- پیشنهاد اصلاح و یا تغییر در آئین نامه اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور


ماده 7- ترکیب شورای بورس دانشگاه‌ها

    * 1- رئیس دانشگاه به عنوان رئیس شورا
    * 2- معاون آموزشی دانشگاه به عنوان دبیر شورا
    * 3- معاون پژوهشی دانشگاه
    * 4- چهار نفر از اعضاء هیئت علمی به انتخاب رئیس دانشگاه


ماده 8- وظایف شورای بورس دانشگاه‌ها

    * 1- انتخاب افراد متقاضی بورس بر اساس مفاد آئین نامه
    * 2- پیگیری امور متقاضیان قبل از اعزام
    * 3- رسیدگی به وضعیت تحصیلی دانشجویان بورسیه پس از اعزام به خارج


ماده 9- نحوه پرداخت هزینه‌های دانشجویان بورسیه

نحوه پرداخت هزینه‌های تحصیلی دانشجویان بورسیه به شرح ذیل است:

9-1-  واریز کلیه حقوق و مزایای دانشجویان بورسیه پس از کسر کسورات قانونی (مالیات و بازنشستگی) به عهده دانشگاه‌های اعزام کننده خواهد بود.

9-2- دانشگاه ها به اعضاء هیئت علمی بورسیه مأموریت تحصیلی داده و کلی حقوق و مزایای ایشان را جهت پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی از قبیل (شهریه، مقرری، هزینه کتاب، هزینه بیمه، چاپ رساله و بلیط هواپیما جهت دانشجو، همسر و فرزندان بورسیه و ...) را در اختیار وزارت قرار داده و در صورتی که حقوق و مزایای بورسیه پس از کسر مالیات و بازنشستگی تکافوی هزینه‌‌های فوق‌الذکر را ننماید، مابه‌التفاوت آن از محل اعتبار وزارت پرداخت خواهد شد.

9-3-  کلیه هزینه‌های مربوط به مقرری، شهریه، هزینه کتاب، هزینه بلیط دانشجو و همراهان، هزینه بیمه و چاپ رساله و ... بورسیه‌هایی که رابطه استخدامی ندارند به عهده وزارت خواهد بود.

9-4- پرداخت هزینه‌های ریالی و معادل ریالی هزینه‌های ارزی دوران تحصیل بورسیه‌‌های سایر دستگاه‌ها به عهده دستگاه بورس دهنده و هزینه‌های ارزی بنا به مورد به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود.

9-5- پرداخت هزینه‌های ارزی و ریالی متعلقه به بوسیه و خانواده وی بر اساس موبات هیئت محترم دولت، دستور العمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مطابق موافقتنامه ردیفهای بودجه هر سال خواه بود.

9-6- هزینه ارزی علاوه بر بورسیه به همسر و حداکثر سه فرزند تعلق می‌گیرد.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »آيين نامه ها
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0