مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

کشور مالزی به طور کلی از دو منطقه تشکیل شده است.  منطقه Peninsular که در مجاورت کشورهای سنگاپور و تایلند قرار گرفته و جزیره Borneo در شرق مالزی در طول دریای چین جنوبی قرار دارد. وسعت هر دو منطقه در حدود 330،400 کیلومتر مربع برآورد می شود.
منطقه Peninsular به دو ساحل شرقی و غربی تقسیم شده است، بخش میانی که به نام   Banjaran Titiwangsa  شهرت یافته در حاشیه تایلند – قرار دارد و تا ایالت های جنوبی Negeri Sembilan  امتداد دارد.  از نظر جغرافیایی،  شرق مالزی بسیار ناهموار است که این ناهمواری به دلیل یک سری از رشته کوههایی است که منطقه داخلی هر دو ایالت را احاطه کرده است.
 
رشته کوههای Crocker در ساباح ادامه کوههای است که بلندترین قله جنوب شرق آسیا محسوب می شود. ارتفاع بلند ترین قله آن به 4،093 متر می رسد.

مالزی در طول سال به طور کلی گرم است و در مناطق جنوبی کشور تغییر درجه حرارت از 23 درجه تا 32 درجه است اما در بلندی  کوهها می تواند کمتر از 16 درجه نیز باشد. میزان بارندگی سالیانه در حدود 2500 میلی متر  (100 اینچ) می باشد.

بارندگی های شدید اغلب همراه با صدای رعد و برق بوده و به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می کشد.  در طول سال سطح رطوبت بسیار بالا و در حدود 80% است ولباس های  سبک و از جنس موادی که جاذب عرق بدن می باشند مانند لباسهای نخی برای طول روز توصیه می شود.

در مجموع مالزی دارای دو فصل مشخص می باشد.  یک فصل خشک که در جریان باد و باران های موسمی جنوب غربی قرار دارد از ماه می تا سپتامبر  ادامه دارد. یک فصل بارانی  که در جریان باد و بارانهای موسمی شمال شرقی قرار دارد و از اواسط نوامبر تا مارچ ادامه دارد.
اگر با گرما میانه خوبی ندارید به شما توصیه می کنیم که مکانی مجهز به سیستم تهویه برای زندگی انتخاب کنید که تعداد زیادی پنجره برای گردش بهتر هوا داشته باشد. بسیاری از واحدهای اقامتی دارای تهویه مناسب هستند اما برخی از خانه ها و آپارتمانها  دارای یک تهویه در اتاق خواب می باشند.

موقعیت جغرافیایى  

کشور مالزى در جنوب شرقى آسیا واقع شده و از دو قسمت  کاملاً مجزا تشکیل مى‌شود. بخش عربى آن که به شبه‌جزیره مالزى معروف است، ادامه خاک آسیا به طرف جنوب مى‌باشد و به آن مالزى قاره‌اى مى‌گویند. بخش شرقى شامل ایالات ساراواک و صباح است که در قسمت شمالى شبه‌جزیره برونئو واقع گردیده و مالزى جزیره‌اى نام دارد. دریاى چین جنوبى به فاصله ۶۴۰ کیلومتر میان این دو قسمت فاصله انداخته است. مساحت کلى مالزى ۳۳۰،۴۳۴ کیلومتر مربع (شامل شبه‌جزیره مالزى به وسعت ۱۳۱،۵۸۷ کیلومتر مربع و مالزى شرقى به وسعت ۱۲۴،۴۴۹ کیلومتر مربع) مى‌باشد و از لحاظ جغرافیائى میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالى و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقى قرار دارد.

وضعیت آب و هوائى مالزى

مالزى غربى

شبه‌جزیره مالزى آب و هوائى استوائى دارد، ولى قسمت‌هاى باریک‌تر و رشته‌کوه‌هاى محور شمال، جنوب و فلات‌هاى ساحلى مجاور آن موجبات نفوذ آب و هواى دریایى را به داخل سرزمین فراهم مى‌سازند. کشور مالزى در معرض هشت یا نه جریان هوائى از جانب شمال شرقی، جنوب و غرب قرار دارد. وزش یا عدم وزش چنین بادهائى موجب مى‌شود تا کشور از تنوع چهار فصل برخوردار باشد. بادهاى موسمى در فاصله ماه‌هاى نوامبر و یا دسامبر تا مارس در منطقه شمال شرقى مى‌وزد.
متوسط میزان بارندگى ماهیانه حدود ۱۰۰ اینچ (۲۵۴۰ میلیمتر) است. خشک‌ترین و کم‌باران‌ترین ناحیه شبه‌جزیره، کوآلاکلاوانگ (Kuala Kelawang) واقع در ۳۰ مایلى جنوب‌شرقى کوالالامپور است که فقط حدود ۶۵ اینچ بارش دارد، درحالى که پرباران‌ترین منطقه کشور، ماکسول‌هیل (Maxwellshill) واقع در ۲۵ مایلى شمال غربى ایپوه (Ipoh) مى‌باشد که متوسط بارش سالیانه در آن ۲۰۰ اینچ (۵۰۸۰ میلى‌متر) است.
 متوسط درجه حرارت در سراسر سال در تمام کشور بالا است. متوسط درجه حرارت در نواحى پست بین ۷۸ تا ۸۲ درجه فارنهایت (۲۵ تا ۲۸ درجه سانتى‌گراد) است. میزان رطوبت نیز بالا بوده و بین ۸۲ تا ۸۶ درصد مى‌باشد. در نتیجه آب و هواى منطقه گرم و مرطوب است.
مالزى شرقى در همان عرض جفرافیائى مالزى واقع شده است و بنابراین آب و هواى مشابه دارد. درجه حرارت زیاد، رطوبت بالا، باران‌هاى شدید و الگوى آب و هوایى موسمى شمال‌شرقى و جنوب‌غربى از ویژگى‌هاى آن است.
در نواحى ساحلى حداقل درجه حرارت بین ۷۲ تا ۷۶ درجه فارنهایت (۲۲ تا ۲۴ درجه سانتى‌گراد) و حداکثر درجه حرارت بین ۸۸ تا ۹۲ درجه فارنهایت (۳۱ تا ۳۳ درجه سانتى‌گراد) مى‌باشد، ولى درجه حرارت درون جزیره به دلیل وجود ارتفاعات به مراتب کمتر است. متوسط ریزش باران سالیانه در ایالت صباح بین ۶۰ تا ۱۲۰ اینچ است، در حالى که در بیشتر قسمت‌هاى ایالت ساراواک ریزش باران‌هاى سنگین در سواحل جنوبى غربى تأثیر عمده‌اى بر آب و هواى جنوب‌غربى صباح دارد. سیلاب بخصوص در ساحل غربى ایالت صباح امرى دائمى است. هیچ‌یک از دو قسمت مالزى در کمربند طوفانى قرار ندارند ولى سواحل کشور گاهى اوقات در معرض طوفان‌هاى شدید قرار مى‌گیرند.

آب و هوای گرم و دلپذیر

مالزی در نظر بسیاری از اروپاییان، کشوری با آب و هوای مطبوع می باشد که برای فرار از روزهای ابری دلتنگ کننده و زمستانهای سرد غم انگیز اروپا می باشد. بسیاری از آسیائیهای ساکن در اطراف این منطقه، آب و هوای این منطقه را تحسین می کنند، مالزی دارای آب و هوایی نه خیلی گرم و نه خیلی بارانی است.

گستردگی مالزی از طرف شمال و جنوب منطقه استوایی است  به معنای داشتن آب و هوای همیشه خوب و قابل پیش بینی می باشد.
خورشید هر روز در حدود 12 ساعت در آسمان است که در حدود 6 ساعت در ارتفاعی قرار می گیرد که اشعه ها و پرتوهای آن بسیار زیاد است. درجه حرارت به سرعت تا دمای 32 درجه سلسیوس بالا خواهد رفت و تا بعدازظهر نیز باقی خواهد ماند. اما در طول شب این دما تا حدود 23 درجه سلسیوس پایین می آید و این چرخه در سال ادامه دارد.
 
شدت نور خورشید بوسیله بادها و بارانهای موسمی از اقیانوس هند و دریای جنوبی چین به مقدار زیاد تعدیل خواهد شد. میزان بارندگی درآپریل و نوامبر به بالاترین میزان خود می رسد. که به طور میانگین میزان بارندگی در این دو ماه بیش از 250 میلی لیتر  است.

باران در مالزی تقریباً ًهمیشه به صورت طوفان همراه با آذرخش و صاعقه است که بیشتر در بعدازظهر شروع می شود و در حدود یک یا دو ساعت ادامه می یابد. بعد از آن آسمان آبی و خورشید در آسمان دیده خواهد شد.

مالزی از لحاظ بارندگی در میان کشورهای دیگر رتبه ششم را دارد اما این بارندگی همیشه به سرعت تمام می شود و اکثراً شما در آنجا روزهای بارانی خواهید دید.

آب و هوای گرمسیری و آفتاب شدید باعث بالا بودن نسبی رطوبت است که میزان رطوبت را در حدود 97% در روز و 62% در شب برآورد می کنند. بسیاری از خارجیان به سرعت به چنین آب و هوایی عادت می کنند.

اگر شما از یک منطقه خشک به مالزی وارد می شوید چنین آب و هوایی در ابتدا بسیار دلپذیر است که بعد از چند هفته بدن شما به چنین رطوبتی عادت خواهد کرد.

البته آب و هوای مالزی در هر منطقه به طور باورنکردنی متفاوت از بقیه مناطق است و بسیاری از اعضاء MM2H از هوای خنک منطقه کوهستانی داخل شبه جزیره مالزی لذت می برند. مکانهایی مانند تپه frasers و بلندیهای Cameron مناطقی بسیار مشهور و مدرن است که درجه حرارت آن جا از سطح دریا پایین تر است.

اگر شما از پنجره محل کارتان به بیرون نگاه می کنید و از هوای سرد و یا خشک وبرفی لذت نمی برید چرا دوران بازنشستگی تان را در یک بهشت گرمسیری سرسبز با سواحل آفتاب گیر و ارتفاعات سرد تصور نمی کنید. اعضاء MM2H مالزی را مکانی توصیف می کنند که همیشه در رویاهای خود می دیدید.

آب و هوا در منطقه استوایی مالزی بسیار دلپذیرو گرم است  و دمای منطقه استوایی همواره کمتر از 30 درجه سلسیوس  باقی می ماند و بارانی ملایم در طول سال وجود دارد.  به طور کلی آب و هوای محلی،  استوایی است که با قرار گرفتن در معرض بادهای موسمی باران آور جنوب غربی ( آپریل تا اکتبر) و  شمال شرقی ( اکتبر تا فوریه) بارانی ملایم و زیبا را به همراه دارد.
مناطق کوهستانی آب و هوایی مطلوب و و بهاری دارد.  کشور دارای مناظر طبیعی چشم نوازی نظیر مناطق کوهستانی و سرسبز کامرون، سواحل زیبای پیننگ و جزایر لنکاوی است.  جاذبه های توریستی در بخشهای اصلی مانند کوالالامپور، پیننگ و ملاکا  با هم ترکیب شده اند و مالزی را به بهشتی رویایی برای مسافران تبدیل کرده اند. جنگل های انبوه و باشکوه، بیابانها و دریا ها در منطقه  Borneo مکان مناسبی برای دوست داران طبیعت و ماجراجویان می باشند.جهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »درباره مالزي
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در استرالیا
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • تحصیل در کانادا

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0