مهاجرت به مالزی و ادامه تحصیل در مالزی | دوره های فشرده آموزش زبان انگلیسی در کالج زبان لندن شعبه کوالالامپور مالزی | مدرک آیلتس و تافل
صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما
بازگشت کلاس ششم به مقطع‌ابتدایی


کلاس ششم ابتدایی از سال تحصیلی آینده به دوره ابتدایی اضافه می‌شود، در حالی که هنوز نحوه اجرای نظام 6 ،3،3 در تمام پایه‌ها مشخص نیست و مدارس ابتدایی از سازوکار افزایش یک سال به این دوره بی‌اطلاعند.

در حالی که بازگشت ششم ابتدایی به دبستان‌ها 22 سال قبل نیز در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده بود، سرانجام با تدوین سند تحول نظام آموزش در دو دهه اخیر، این شورا مهر امسال و در جلسه اخیر خود، به حذف کامل پیش‌دانشگاهی و 6 ساله شدن دوره ابتدایی رای داد.

در حال حاضر نظام 6 ساله ابتدایی ، 3 ساله متوسطه اول و 3 ساله متوسطه دوم در 123 کشور دنیا اجرا می‌شود.

ابراهیم سحرخیز، معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش در این باره به ایسنا اعلام کرد: در سال تحصیلی 92ـ91 پایه ششم ابتدایی را در کشور تجربه خواهیم کرد و کتاب‌های درسی در پایه اول و ششم ابتدایی با همین رویکرد تدوین می‌شود.

این خبر در حالی اعلام شده که مهدی نویدادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش دیروز خبر داد که نحوه اجرای نظام آموزشی 3،6 ،3 و این‌که آیا در همه پایه‌های تحصیلی اجرا شود، هنوز مشخص نیست.

نوید ادهم با بیان این‌که نظام آموزشی جدید قطعا در سال آینده اجرا می‌شود، گفت: بزودی مشخص خواهیم کرد که چه گروهی از دانش‌آموزان مشمول این طرح شوند.

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش درباره تغییر کتاب‌های درسی گفت: از سال آینده در هر سال تحصیلی کتاب‌های درسی دو پایه تغییر پیدا می‌کند.

به گفته نوید ادهم، تصویب سند برنامه درسی ملی که شامل تغییر کتاب‌های درسی می‌شود، نیازی به بررسی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ندارد و تنها در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی می‌شود.

نگرانی والدین

برخی بازگشت کلاس ششم ابتدایی به نظام آموزش و مدارس ابتدایی را به دوران پیش از انقلاب نسبت می‌دهند؛ به روزهایی که از پیش‌دانشگاهی و نظام جدید و قدیم خبری نبود و کلاس 12 دیپلم محسوب می‌شد و کلاس 9 یا همان سیکل برای خودش اعتباری داشت. برخی والدین هم تغییر نظام آموزش و 6 ساله شدن دبستان را آزمون و خطایی دیگر در دبستان‌ها عنوان می‌کنند که مانند پیش‌دانشگاهی ممکن است روزی دوباره حذف شود، یا عده‌ای دیگر از نبود محتوای آموزش و معلم متخصص دبستانی در دوره ابتدایی برای حضور در کلاس‌های ششم ابتدایی نگرانند مانند رئیس کمیسیون آموزش مجلس که پیش از این گفت هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای 6 ساله شدن دوره ابتدایی وجود ندارد مرکز پژوهش‌های مجلس نیز این طرح را دارای ایراداتی می‌داند که باید رفع شود.علی عباسپورتهرانی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در این باره می‌گوید: نگرانی این است که آموزش و پرورش که در آستانه تحول بنیادین در این وزارتخانه است با اجرا کردن این طرح که کار بزرگی است از اصل تحول، باز‌بماند و نتواند آن را اجرا کند.

گفته می‌شود کمیسیون آموزش مجلس نیز از وزارت آموزش و پرورش خواسته که اجرای نظام 6،3،3 را متوقف کند اما دبیرکل شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که سال‌ها روی سند تحول این نظام کار شده و آنچه به نتیجه رسیده حاصل تلاش ده‌ها صاحب‌نظر در حوزه آموزشی است.

از سوی دیگر محمد بناییان سفید، مشاور وزیر آموزش و پرورش اطمینان دارد که نظام آموزش به خاطر بهره هوشی دانش‌آموزان ایرانی باید متحول شود.

وی می‌گوید: تاکنون ساختار و محتوای نظام آموزشی ما براساس الگوی غرب و کشور فرانسه بوده و بعد از انقلاب نیز تنها اصلاحاتی روی آن انجام شد که کافی نبود تا این‌که فلسفه تربیت عمومی در جمهوری اسلامی ایران و فلسفه تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش به شکل جداگانه تدوین شد و براساس آن سند راهبردی را نیز تدوین کرده‌ایم.

فرصتی برای شناسایی استعدادها

فاطمه قربان، معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درباره تحول نظام آموزش که از سال آینده، اولین قدم آن با 6 ساله شدن دوره ابتدایی برداشته می‌شود، می‌گوید: ما برای اجرای سند تحول نظام آموزش، آمادگی کامل داریم.

وی توضیح می‌دهد: از نظر قانونی دوره لازم‌التعلیم 6 سال تا 12 سال تمام است و 4 و 5 سال تمام‌ها پیش‌دبستانی محسوب می‌شوند.

بنابراین دوره ابتدایی قرار است از 6 سال تمام آغاز شود و پیش‌دبستانی جزو سال‌های دبستان محسوب نمی‌شود.وی توجه به بحث تربیت را در نظام 6،3،3 قوی‌تر از گذشته ارزیابی می‌کند و می‌گوید: به همین دلیل تعداد سال‌های دوره ابتدایی با متوسطه برابر شده تا اهمیت این دوره افزایش یابد؛ چون ما به این نتیجه رسیدیم که اگر انسان مولد تربیت کنیم باید به دوره ابتدایی توجه ویژه داشته باشیم.معاون ابتدایی با تاکید بر این که با افزایش یک سال به دوره ابتدایی فرصت بیشتری برای شناسایی استعدادهای کودکان داریم، اضافه می‌کند: این تغییر برای توجه به دبستان‌ها ضروری است.

محتوای آموزش کلاس ششم در دست تدوین

اما این که قرار است کلاس ششم ابتدایی چه تفاوتی با سال اول راهنمایی داشته باشد هنوز روشن نیست. این نحوه اطلاع‌رسانی حتی در بین اولیای دانش‌آموزان و معلمان این دوره منجر به طرح پرسش‌هایی شده است.

اعظم کیانی، مدیر یک دبستان غیردولتی در منطقه 6 تهران می‌گوید: با وجودی که مسوولان وزارتخانه تلاش می‌کنند که اطلاعات نادرست درباره تغییر نظام آموزش منتشر نشود ، به همین دلیل از ارائه جزئیات در این باره خودداری می‌کنند، اما چون مردم نسبت به این گونه اخبار بسیار حساس هستند و بیش از 5 میلیون دانش‌آموز و خانواده‌هایشان را در دوره ابتدایی شامل می‌شود، اطلاعات ضدونقیض به سرعت انتشار می‌یابد که حتی ما و اولیای مدارس را نیز گمراه می‌کند.

این سخن مدیر دبستان دخترانه را آ. آذین یک معلم دوره ابتدایی نیز تایید می‌کند. او نگران است و می‌گوید: ما بارها از مدیر مدرسه‌مان خواسته‌ایم که جزئیات این تغییر را از اداره کل و منطقه پیگیری کند، اما گویا آنان هم هنوز توجیه نیستند. این گونه تغییرات نشان می‌دهد که تحول قرار است بدون نظر فرهنگیان از بالا دیکته شود و قرار نیست کسی نظر معلمان باسابقه را بپرسد.

به گفته وی، این که معلمان کلاس ششم از بین ما انتخاب می‌شوند و قرار است چه چیزی در مدرسه تدریس شود یا این که واقعا از سال بعد کلاس ششم خواهیم داشت یا نه ازجمله پرسش‌های ماست.

به هر حال مسوولان آموزش و پرورش با وجودی که بارها اعلام کرده‌اند به دلیل پیشداوری‌های موجود تا تصویب نهایی از انتشار اطلاعات خودداری می‌کنند، اما گویا این بار پای کلاس ششم به مدارس ابتدایی باز شده و بزودی قرار است سند تحول به مرحله اجرا برسد. این در حالی است که هنوز ابهامات سند تحول و جزئیات آن رسانه‌ای نشده و آموزش و پرورش به انتشار قطره‌ای اطلاعات قانع است.

کتایون مصری ‌/ ‌گروه جامعهجهت پیوستن به صفحه «تحصیل در مالزی» در فیس بوک « اینجا کلیک کنید »خواندني هاي وب
 
مالزي
تحصیل در مالزی
مهاجرت به مالزی
سفر به مالزی
آلبوم تصاویر مالزی
بانك اطلاعات مالزي
درباره مالزی
هتل های مالزی
گردشگری در مالزی
بازار ملک در مالزی
اطلاعات عمومی مالزی
نکات زندگی در مالزی
هزینه ها در مالزی
حمل و نقل در مالزی
ارتباطات در مالزی
خرید در مالزی
تغذیه در مالزی
بهداشت در مالزی
اقامت در مالزی
برنامه MM2H
دوره های آموزش زبان انگلیسی
ثبت شرکت در مالزی
انواع ویزا در مالزی
LOGIN FORM
Username :Password :

NEWSLETTER
Email:


       
mm2h
همکاری با ما
دانشگاه هاي مالزي
دانشگاه تکنولوژی UTM
دانشگاه مالایا UM
دانشگاه کبانگسان UKM
دانشگاه USM
دانشگاه مالتی مدیا MMU
دانشگاه پوترا UPM
دانشگاه UITM
دیگر دانشگاه های مالزی
کالج های زبان در مالزی
دبیرستان در مالزی
تحصيل در مالزي
نکات تحصیل در مالزی
نگارش رزومه
نگارش پروپوزال
آیین نامه ها
خدمت وظیفه سربازی
رشته هاي دانشگاهي
علوم فنی و مهندسی
علوم انسانی و اقتصاد
         كلیك كنید ...
علوم پزشکی
         كلیك كنید ...
هنر و موسیقی
         كلیك كنید ...
پیوند ها
  • تحصیل در خارج از کشور
  • تحصیل در استرالیا
  • ایتکا
  • دهکده فضایی
  • پی سی وبلاگ
  • انجمن فیزیکدانان جوان ایران
  • هنر کده

  • صفحه اصلی تحصیل در مالزی اخبار مالزی خواندنی ها ورود اعضا عضویت فرم مشاوره تماس با ما

    Copyright © 2005 - 2015, mm2h.ir - V3.0